PMP сертифікація: що чекати та як підготуватись

SPD-Ukraine
4 min readApr 14, 2021

Не будемо розказувати про причини та мотиви здачі PMP сертифікації, адже у кого вони свої. Перейдемо одразу до найголовнішого — чи дійсно варто складати PMP екзамен? Наші PM-и кажуть, що однозначно варто. А чому і як саме це робити успішно мова піде далі.

PMP екзамен — складний, і за один день до нього не підготуватись, навіть якщо в тебе 100 500 років досвіду в управлінні проєктами. Чому буде складно?

По-перше, питання на екзамені (а їх 200 тестових запитань) мають ситуативний характер. Іноді здається, що всі 4 варіанти відповідей правильні, а обрати треба лише один — найбільш відповідний.

По-друге, не забувай про формули. Є такі питання, де варіант відповіді треба порахувати за формулою, яку ти маєш знати. Також ще є діаграми: тобі треба порахувати float, а для цього треба намалювати всю network діаграму.

По-третє, складність може бути з часом. На екзамен відводиться 4 години. Здавалося б, достатньо часу на 200 запитань. Виходить, що у тебе є 1.2 хвилина на одне запитання. Але згадаємо перші два пункти — ситуативність питань, формули та діаграми.

Якщо починаєш трохи відставати від графіка, ти можеш почати поспішати, щоб нагнати час. І тут можуть виникнути проблеми — поспіх приводить до неправильних відповідей. Важливо не поспішати та обрати свій оптимальний темп. З цим допоможе пробне проходження повного екзамену на сервісі prepcast.

Також наші PM-и відзначають, що важкими спочатку були ITTO’s. Але на етапі підготовки у багатьох з ними проблеми.

Подача заявки

Якщо точно будеш проходити PMP сертифікацію, то перше, що варто зробити, це отримати 35 PDU. Це обов’язкові бали, без яких ти не зможеш подати заявку для здачі тесту. Обов’язкові PDU можна отримати різним способом. Наші колеги для цього пройшли курс на Udemy. Часу на заповнення заявки також може піти достатньо.

Після подачі заявки найстрашніша річ, що може трапитись, — це аудит. Під аудит потрапляють 10% заявок для більш детальної перевірки даних. Їх обирають рандомно. Для збору всіх документів, необхідних для аудиту, може піти пара тижнів, в то й місяць. Нашим колегам пощастило, їх заявки не потрапили під аудит. До речі, заявка діє один рік.

Підготовка

У випадку наших колег на підготовку пішло близько 6 місяців. При цьому на навчання йшла 1 година в будні дні та декілька годин на вихідних. Можна підготуватись і за 3 місяці чи навіть швидше, якщо повністю присвятити себе навчанню. Наші PM-и поєднували роботу, сімейні справи та навчання.

Базою для підготовки став посібник від Project Management Institute під назвою “A Guide to the Project Management Body of Knowledge” (PMBOK® Guide). Читати його не просто, але є альтернатива — адаптована книга “PMP® Exam Prep” автора Rita Mulcahy. Наші PM-и склали план підготовки саме за “PMP® Exam Prep” та побудували діаграму Ганта за розділами з книги.

Домовились кожного тижня проходити по одному розділу. Десь вдавалось швидше, а десь закривали 2 тижні, наприклад Procurement. Після завершення опрацювання книги почали вчити терміни та формули. Існує висока ймовірність того, що на екзамені попадуться формули.

Наші колеги збирались один раз на тиждень, обговорювали розділи з книги, перевіряли тести вкінці кожного розділу, та й просто дискутували на теми, які не були їм до кінця зрозумілі.

Тести та пробний екзамен

Наступним етапом було проходження тестів, для цього наші колеги придбали доступ до сервісу prepcast. Це must-have у підготовці до PMP екзамену. Він допоможе побачити, де в тебе gaps і що треба опрацьовувати повторно.

Також там є 7 повних тестів по 200 питань, які даються чітке розуміння, що ж таке повний екзамен. З допомогою цього сервісу можна також обрати оптимальний для себе темп проходження тестів безпосередньо на екзамені.

Ресурси для підготовки

 1. Udemy course, щоб отримати 35 PDU
 2. PMP Exam Prep автора Rita Mulcahy
 3. PMP Exam Simulator з 1600 тестовими запитаннями
 4. Reddit community з корисними матеріалами та для мотивації
 5. PMBOK® Guide 6th Ed Processes Explained — YouTube відео
 6. Rita’s Process Chart Game по процесах
 7. PMBOK® Guide

Витрати на підготовку та здачу

Декілька слів про те, скільки ж коштує підготовка та сама здача PMP сертифікації. У випадку наших PM-ів загальна сума становила близько 792$ (США), оскільки наші колеги не були членами PMI. Детальніше в таблиці.

Поради тим, хто планує здавати PMP

 • Подай заявку та обери дату екзамену, щоб точно не відкладати підготовку.
 • Краще знайти собі напарника по навчанню. Це допоможе підтримувати рівень мотивації та атмосферу позитивної конкуренції.
 • Проходь як мінімум один розділ з книги та обговорюй його з колегами, щоб краще запам’ятати матеріал.
 • Використовуй перелічені нами ресурси для підготовки, вони дійсно корисні.
 • Не піддавайся ліні та продовжуй вчитись кожного дня.

Успіхів!

--

--

SPD-Ukraine

Ми — компанія, що займається розробкою софту від PoC та MVP до підтримки. Ми раді ділитись власним досвідом. Більше про нас на https://spd-ukraine.com/